על ההתאקלמות החברתית של ילדינו

היתה לי שיחה עם אשה מקסימה שמתכננת לחזור בקיץ הקרוב, והחלטתי לפתוח אתכן את הנושא. על פניו, נראה שהדבר שהכי מטריד אותנו ההורים הוא השאלה/ כיצד יסתדרו ילדינו בארץ.
וזה אכן מטריד. קשה לנו לדמיין מצב בו הילדים שלנו יספרו לנו שקשה להם. זה משהו שלנו, כהורים קשה לשאת
אז אני רוצה לומר לכם, שבהתחלה יהיה להם קשה. בהתחלה, רוב הסיכויים שלכל אחד מבני המשפחה יהיה קשה. מעבר והתאקלמות זו תקופה מאתגרת. הכל חדש . המסגרות החינוכיות, החברים, השכנים, הבית, האוירה, המנטאליות, החנויות. כמעט כל דבר חדש. ומצבים חדשים הם מאתגרים ואף מאיימים. אך אם נבוא מוכנים, מוכנים לאתגרים, מוכנים לכך שלא הכל יילך חלק, מוכנים לעובדה שנצטרך להתאמץ קצת בהתחלה בשביל שיהיה קל בהמשך, מוכנים לחייך גם אם לא ממש מתחשק, רק כדי לא להתאכזב, מוכנים להכיל את האתגרים העומדים בפנינו, ולהכיל את בני המשפחה שלנו עם האתגרים שלהם, יהיה לנו יותר קל.
אז דברו בינכם, על החששות שלכם, דברו על החששות שלכן פה בקבוצה, תעלו את כל התסריטים שעוברים לכן בראש, נסו להתכונן אליהם. וככל שתבואו יותר מוכנות, ככה זה יהיה פחות מאתגר במציאות. תבואו מוכנות להפתעות לא צפויות, למצבים חדשים, ככל שתכינו את עצמכן יותר לעובדה שהתקופה הראשונה תהיה עמוסה ולעיתים לא צפויה, כך תקבלו את הלא צפוי יותר בהבנה.
ויותר מזה, זכרו שמקושי מתחשלים. חוויה שצלחתן אותה, או שילדיכם צלחו, תלמד אתכם כיצד לנהוג ולהגיב בפעם הבאה שתיתקלו בסיטואציה דומה.
אז אם החלטתן לשוב לישראל, עיבדו על עצמכן להגיע לכאן עם חיוך. חיוך שיהיה על הפנים שלכן בימים טובים, אבל גם בימים טובים פחות. הכינו את ילדיכם לאותו המצב. אם יחייכו, לא משנה היכן תגורו, יחייכו אליהם חזרה. דברו איתם על ניצול ההזדמנות שהם חדשים. שיקחו לעצמם את דקות התהילה האלו, כשכל בית הספר בהתחלה מתעניין ב״אלו שהגיעו עכשיו מחו״ל״. זו ההזדמנות שלהם להיות מוכרים, ולהכיר הרבה ילדים, כך שחלק מהם בטח יישארו עימם בקשר גם כשה״תהילה הראשונית״ תרד. המבחר עבור הנוער פה הוא עצום. תנועות נוער, מגוון של חברויות, חוגים ותחביבים. בהתחלה הכל יכול להיות קצת מתעתע ומבלבל, אבל אם אתן כאימהות תאמינו בילדים שלכן, הם יאמינו בעצמם וימצאו את הדרך שלהם בכל גיל ובכל כיתה. וזה נכון לגבי כל אחד מבני המשפחה בכל תחום עימו יצטרך להתמודד בתחילת הדרך.

בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *